O nás

Bohemia Opus – Chovatelská stanice bedlington teriér FCI

V roce 1997 jsme začali chovat foxteriéra drsnosrstého.  Abychom mohli chovat štěňata s průkazem původu, požádali jsme o mezinárodně chráněnou chovatelskou stanici FCI. Naše chovatelská stanice BOHEMIA OPUS vznikla již 25.2.1999 s registračním číslem 190/99. Po nějaké době jsme se setkali se super paní zkušenou chovatelkou nejen foxteriérů s Evou Letáčkovou. Paní Eva Letáčková je dlouhá léta také matrikářkou klubu foxteriérů a velmi známou a uznávanou rozhodčí psů FCI. Tato skvělá paní nám trpělivě ukázala, jak se trimuje foxteriér a dala nám mnoho rad do začátku. Stále na setkání s paní Letáčkovou rádi vzpomínáme. Odchovali jsme dva vrhy štěňat v roce 2000 (narozeni 2 chlapci a 6 děvčat) a v roce 2005 (narozeny 3 děvčata). Po narození naší dcery a pro její silnou alergii na srst jsme museli náš chov na mnoho let přerušit.  

Za dalších pár let a po diskuzích s přáteli jsme v roce 2016 začali sledovat vhodná plemena pro alergické děti.

Zaujalo nás plemeno bedlington teriér i pro alergiky, ale trošku jsme se obávali povahy, co o nich píšou na internetu jako vlk převlečený v ovčí rouše a fotek hrbatého psa. Dnes víme, že povahu mají božskou, roztomilou a úžasnou, pokud mají dostatečnou péči. Z naší zkušenosti se výstavní hrb u mladého psa dosáhne více méně náročnou úpravou.

Chovem bedlington teriérů se zabýváme ode dne, kdy jsme si domů přivezli naší první holčičku dne 16.1.2017, které říkáme Jezinka. Při koupi jsme přislíbili, že se pokusíme účastnit psích výstav. Vůbec jsme neměli tušení, co všechno to obnáší. Jak správně upravit bedlingtona, a ještě k tomu na výstavu. Protože neměli zkušenost ani mnozí v nejbližších psích salónech asi z důvodů, že je bedloušků v naší republice opravdu málo, začali jsme s manželem koupat a stříhat naši Jezinku sami, a to pokus omyl. Protože pokud chcete vynikající výstavní hodnocení je to alchymie, ale když se zadaří je z ní krásná voňavá ovečka. Až na podzim 2018 na výstavě v Bratislavě 26-28.10.2018 jsme se úplnou náhodou setkali s paní Annou – super paní, která nám dala pár dobrých rad, na co si dávat při střihu pozor a kde nestříhat, za což jí moc a moc děkujeme. I tak je a bude stále co zlepšovat…

V současné době vlastníme dvě psí dívky bedlington teriéra. První, jak jsme již zmínili Jezinku narozenou dne 18.11.2016 a její vyvedenou dceru jako úplně první narozené naše štěně ze zahraničního krytí v naší chovné stanici jménem Annie Angel Bohemia Opus (Anička) z vrhu A dne 18.9.2019.

Proč jsme začali s chovem bedlington teriérů my?

  • Po dlouhé době pauzy v chovu jsme začali pokukovat po vhodném plemeni. Především nás zaujalo kvůli našim atopickým a skoro na vše alergickým dětem, že je to pes pro alergiky a vůbec nelíná. Škoda, že jsme na toto úžasné plemeno nepřišli dřív.
  • Dále byla rozhodující velikost, že není ani malý (abychom ho nezašlápli) a zároveň ani velký, prostě akorát pro nás. Krásný kukuč a vzhled ovečky, ale samozřejmě bez důkladné úpravy to vypadá trošku jinak.
  • Překvapilo nás, jak složité je ještě v naší republice v roce 2016–2017 sehnat štěně bedlington teriéra. Na naše štěňátko (bedlinku – naší první lásku) jsme čekali asi pět měsíců.
  • Velkým překvapením bylo, že když jsme naši Jezinku chtěli poprvé nakrýt v roce 2019, tak jsme v této době v naší zemi nenašli vhodný výběr.
  • Naším cílem je zlepšovat zdravý chov, pokud možno zahraničním krytím a rodiči, kteří mají provedené testy na mědnou toxikózu zapsané v PP. Dokud na to budeme dva, vynasnažíme se udržet zdravý chov na úrovni vhodným výběrem a správnou socializací.  Doufáme, že se nám bude i nadále dařit. I když jak všichni víme, nezáleží jen na finančních prostředcích ale i na přírodě. Chceme více radostných bedlíků, kteří vám okamžitě vytvoří úsměv na tváři…

Na povaze každého pejska je třeba pracovat již při výběru povahově vhodných rodičů a především láskou, kterou jim je chovatel schopný věnovat veškerým svým volným časem. Tedy nejlépe pokud to jen trochu jde 24 hodin denně.