Chovatelská stanice BOHEMIA OPUS bedlington teriér

Popis plemena

Bedlington teriér je středně vysoký, půvabný představitel anglických teriérů, s typickou linií hřbetu a pohybem připomínající svým zjevem ovečku. Dnes se chová spíše už jen jako společenský pes.

Bedlington teriér je skvělý rodinný pes chován v bytě nejlépe se zahradou. Pro venkovní chov je naprosto nevhodný. Velmi vhodný pro alergické lidi, nelíná!! Každé dva až tři měsíce je nutná úprava srsti střihem. 

Bedlington je přátelský k lidem a jemný k dětem, hlídá své páníčky a své teritorium, pokud je to nezbytně nutné. Dobře se cvičí, aniž by ztratil něco z teriérů.

Jeho výška by měla být kolem 41 cm v kohoutku a váha mezi 8–11 kg.

Bedlington je zřejmě nejelegantnější vznešené a ušlechtilé plemeno mezi psy a nikdy vás nezklame. Vyniká velkým temperamentem, roztomilým vzhledem, veselou povahou a úžasným ohonem. Hodí se pro všechny věkové kategorie. Miluje procházky a pohyb.

Teriéři se dožívají často vysokého věku až 16 let, proto chceme od nových majitelů, aby pejsci mohli důstojně dožít v jejich rodinném kruhu. Bedlingtoni se dají vychovávat pouze pozitivní technikou, jinak by z nich nebyli tak úžasní tvorové. Naše bedlinky s námi jezdí skoro všude i na dovolenou.

Výchova

­!!!!!!!U nás vychováváme štěňátka v obývacím pokoji, kde jsou středem pozornosti celé naší domácnosti, zvyklé na všechny možné zvuky vysavače, robota v kuchyni, televize, kocoura, dětí, …

Chtěli bychom chovat jen tolik bedlíků, abychom se jim mohli dostatečně věnovat a poskytli jim naši lásku a péči. To samé žádáme od nových majitelů našich mazlíčků.

Na nové páníčky našich štěňat nemáme velké nároky. Pokud by však chtěli předávat novou krev dál, musí pejska alespoň uchovnit. To splní, když se zúčastní klubové výstavy teriérů (s hodnocením výborná či velmi dobrá) a nechají si zapsat výšku a počet zubů v roce či déle. Pokud by jezdili na výstavy častěji a získali by nějaké ocenění, byla by to pro nás velmi radostná zpráva, že naše práce má smysl.  Hlavně proto, že se snažíme krýt i v zahraničí což není levná záležitost, ale výsledky za to určitě stály (dle skutečnosti z prvního vrhu – A byly skvělé). Snažíme se jim věnovat, než jdou do nových domovů, veškerý náš čas. Stále s nimi bývá někdo doma.

Dost často se nám ozvou lidé, že chtějí štěně i třeba bez PP jen pro radost a hledají nejlevnější variantu. Nemyslím si, že si někteří z nich, kteří si pořídí tzv. levné štěně, jim dokáží poskytnout kvalitní stravu – granule, maso, a veterinární péči, vybavení a kosmetickou úpravu, která několikanásobně převýší vstupní cenu štěňátka. Protože teprve tady začínají náklady na pejska, které jen tak neskončí. Kdo není schopen tyto základní potřeby zajistit, ten ať si naše štěňátko raději nepořizuje. Náklady za měsíc se mohou pohybovat 1.500, – i více. Za rok to je minimálně 18.000, -kč a za celý jeho život 250.000, -kč (cca 14 let s vámi). Při takové částce je prvotní cena štěněte naprosto mizivá!

Pro budoucí majitele

Otázky na budoucí majitelé. Než někomu svěříme štěňátko z naší chovné stanice, tak se vyptáváme na spousty i podrobnějších otázek. Chceme vědět, v jakém prostředí by štěně vyrůstalo, zda mají zahradu, zda mají s chovem zkušenosti, zda již pejska vychovávali, zda s ním počítají i na další léta a další. Někteří lidé to bohužel berou velmi osobně, až se cítí uraženě, ale nezlobte se, neptáme se ani na vaše číslo účtu ani na číslo vašich bot. Jde nám o budoucí život našeho štěňátka. Prostě bez těchto základních informací vám nemůžeme naše štěňátko – srdeční záležitost svěřit. Jde nám především a jen o jeho blahobyt a budoucnost.

Orientační náklady

Pouze orientační náklady a veterinární vyšetření na štěně s PP FCI, ceny všude uvádět nebudeme, protože se stále mění a zvyšují.

  • Krytí kvalitním psem v zahraničí 40.000-70.000,-kč, v naší republice zatím 15.000-25.000,- včetně nákladů na dopravu a ubytování
  • V covidové době v roce 2020 před výjezdem na krytí do zahraničí si musí rodinka zaplatit i soukromý test na COVID-19. V naší době 11/2020 cca 1800,-kč na osobu.
  • Ultrazvuk a vyšetření feny 350-800,-kč, někdy i 2x
  • Zdravotní vyšetření na mědnou toxikózu rodičů
  • Odčervení ve 14 dnech, 4, 6, a 10 týdnech a veterinární péče, čipování, vystavení Euro pasu
  • Odčervovat pak 1x za měsíc do půl roka věku!
  • Čipování v 6 týdnech
  • Očkování -1.v 7týdnech, 2.čkování za měsíc, 3.očkování za další měsíc dle veterináře atd.
  • Vzteklina v 6 měsících, kdyby šlo štěňátko na výstavu, tak se smí podat už od 3 měsíce věku +21 dní inkubace
  • Přihlášení nebo upozornění, aby se přihlásili do NRMZ Národního registru majitele zvířat
  • Vystavení PP na ČMKJ, poplatky za administrativu za každé štěně. Dnes se platí i za každý nový zápis do PP rodičů viz ceník ČMKJ.
  • Vystavení exportní PP na ČMKJ
  • Náklady na kvalitní krmivo jak pro březí fenu i štěňata –kozí mléko dovážíme čerstvé z farmy 20 km, masíčko kuřecí, telecí, jelení, granule bezobilné…
  • Náklady na odchov praní plen min. 1-2 pračky denně, vytápění deček, ohrádka, …
  • Hlídání štěňátek a feny viz níže popsáno
  • Výstavy, cesta, ubytování – záleží, jak kdo jezdí, projeví se samozřejmě v rodokmenu 50-150.000,- ročně, při cestách do zahraničí i mnohem více
  • Výbavička pro štěně do nového domova – minimálně hračka a krmení, provizorní obojek s vodítkem
  • Chovatelský servis – u nás zatím chůvou 24 hodin denně – pokud by se měla denně platit chůva, než někdo přijde z práce tedy cca 10 hodin alespoň dva měsíce a při ceně 200,-kč za hodinu, (pokud by se byl někdo ochotný vůbec starat), jen hlídání štěňátek by vyšlo nejméně na 120.000, -(10x200x60). Štěňátka u nás mohou být i čtyři měsíce a více, pokud by šli do zahraničí…
  • Kupní smlouva, kde každé štěňátko (dle kvality, početnosti vrhu, i země) má svou cenu. Do zahraničí odchází štěňátka mnohem déle.

Chovatelským stanicím, které chtějí zlepšovat kvalitu plemene, vylezou náklady do neskutečných výšin:

Např. import štěněte ze zahraničí 45-130.000,-kč včetně dopravy. Importy jsou dražší i z důvodů, že štěně se může importovat až po vakcíně na vzteklinu, což se prodražuje. Navíc by se jim měl chovatel i více věnovat, socializovat. Chodí na další vyšetření k veterináři a kvalitně stále krmí.

Největší radost nám dělá, když víme, že jsme je umístili do správných láskou naplněných rodin a na prvním místě jsou pro ně domácími mazlíčky a zároveň životními parťáky. Jsme rádi, že nám občas dají zpětnou vazbu třeba nějakou fotečkou. A jsme pyšní na jejich případné budoucí úspěchy, a to nejen výstavní.

Na chovu opravdu nelze zbohatnout, pokud nejste „množírna“ a nesekáte za rok mnohdy velké množství vrhů. Když do chovu dáváte své srdce, tak i když by snad něco zbylo, (to se asi stává u více početných plemen), je to pak určitě většinou zase investicí na zlepšení života jen a jen našich – vašich psích miláčků, mazlíků.

Na čem chovatelé, kteří vám prodají levné štěně nejvíce ušetří?

  • Především na krytí. Nakryjí za nejlevnější cenu, bez ohledu na kvalitě otce štěňat. Matka štěňat většinou nemá ani žádný šampionát a jiné výstavní úspěchy.
  • Jedině na výstavách nejvíce ušetří, protože vychodit jeden šampionát není legrace a dnes to kolikrát není ani o nejlepším psu výstavy, ale o mnoha konstelacích a velkém štěstí. Jak jsme již psali výše, mohou vyjít výstavy i na statisíce, pokud sjíždí i zahraniční.
  • V neposlední řadě šetří i na veterinárním vyšetření, dávají jen strohé základní vakcíny atd. U takových množitelů spíše nenajdete veterány, protože jsou pro ně neproduktivní (nepotřební) a vyžadují nemalé finance, a proto se jich na stáří rychle zbaví!!

Každý se musí zodpovědně rozhodnout jen a jen sám. Jak se říká, „nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci“, a hlavně si vybíráme parťáka – člena rodiny na mnoho let (13-17), tak bychom měli vybírat s velkou rozvahou.