UBIKACE

Než si želvu pořídíte, je třeba promyslet, kde bude želvička bydlet. Nastudujte co nejvíce informací o suchozemských želvách na různých webech, facebook či jiných kanálech.

Lepší varianta je, když si želvičku pořídíte na jaře, když už je teplo a želvu zabydlíte na zahrádce s boudičkou a ohrádkou, kterou ze shora nejlépe zakryjete pletivem proti predátorům. Ti , kdo se neodváží hned prvním rokem želvičku zimovat, mají nějaký čas si promyslet a pořídit domu terárium. Także možnosti a výhody a nevýhody, které jsou:

  • Terárium. Jeho ideální rozměry 100x50x50 cm (minimální rozměr 80x40x50) s dvojitým větráním spodním a vrchním. Tepelný zdroj je potřeba umístit více k jedné straně terária (37-45 stupňů), tak aby želvy měly možnost být na druhé straně terária v chladnější části (20-24 stupňů).
    V menších teráriích hrozí přehřívání želv, při kterém velmi často dochází k postupnému úhynu!! Proto včas vychytejte ty správné podmínky pro vaší želvu správnou watáží tepelného zdroje ve vašem teráriu.
  • či želví stůl s výškou stěn 25-30 cm – vypadá nádherně, přehledně Každý si může navrhnout neomezenou velikost. Materiál může být ze dřeva, dřevotřísky, skla nebo jejich kombinace. I když použijete nejsilnější výhřevné osvětlení, nikdy se nemusíte bát přehřátí želv. Důvodem je neudržitelnost potřebné teploty v otevřeném prostoru. Tedy velmi nákladné na energie a druhým důvodem je rozléhající zápach po celé místnosti. Ale po zkušenostech, bychom se my raději vrátili k teráriu.

Tyto želvy doporučujeme mít doma max.do třech let života. Pak je vhodnější už začít želvy připravit na zimování. A napodobit jim tak život podobný jako by měly v přírodě. Zkušený chovatel zimuje své želvy i dříve. Zimování je vhodné do budoucna pro správné rozmnožování želv i z jiných důvodů. Například prostorových.

Když nemáte zahrádku, tak je ještě možnost ubytovat želvu např. na svém balkóně. Je spousty krásných inspirací, které najdete i na jiných webových stránkách nebo na facebookovém profilu v jakékoliv skupince o želvách, kde můžete i diskutovat s ostatními chovateli želv.

Venkovní ubikace – výběh pro želvy tvoří ohrádka z pletiva či dřevěná s boudou umístěnou spíše na jižní stranu s vodou, úkryty a ze shora výběhu doporučujeme raději překrýt pletivem proti predátorům. Někteří chovatelé radí i dle druhu želv ohrádku umístit až o 40cm pod úroveň terénu jako ochranu proti podhrabání želv.

Dalšími doplňky pro vylepšení výběhu mohou být: jezírko, ostrůvky, vyvýšená místa, skalky, kameny, misky s keramiky, dřevěné pařezy, větve, …

Pokud se želvu přenášíte z terária ven do venkovního výběhu, čiňte tak až noční venkovní teploty vylezou nad 10 stupňů.
Domů je už nevracejte. Přesun želv bývá dle počasí duben až květen a domu se se vrací až dle počasí koncem září pokud nezimujete.
Bouda pro želvy velikostně vypadá jako bouda pro psy s otevírací střechou, která nemívá dno, aby se želvy mohly při nepřízni počasí i zahrabat.